Corpse Party: Blood Covered (PSP)

CP

Corpse Party: Blood Covered… Repeated Fear

info

Tytuł oryginalny: コープスパーティー ブラッドカバー
Gatunek:
Horror
Platforma: PSP
PEGI: +18
Długość: 10-30  godzin
Producent: Team Gris Gris
Język oryginału: japoński
Język tłumaczenia: angielski

Link do patcha(EN) – dostępny na TPB.
VNDB

 

Opis


Grupa przyjaciół ze szkoły została po lekcjach w swojej sali. Ponieważ Mayo następnego dnia przeprowadza się do innego miasta, Ayumi proponuje wykonanie rytuału Sachiko, który ma sprawić, że wszyscy obecni na zawsze zostaną sobie bliscy. W efekcie cała dziewiątka przenosi się do przeklętego wymiaru Heavenly Host Elementary School, gdzie zaczyna się ich walka o życie.

CP2

Mechanika


Gra z gatunku przygodówek z dużą ilością tekstu i dobrze przemyślaną fabułą. Grafika jak w japońskim RPG, uzupełniona pojawiającymi się portretami postaci podczas dialogów.

Poruszamy się za pomocą D-Padu, możemy przyglądać się przedmiotom, podnosić je i wykorzystywać, choć następuje to automatycznie po naciśnięciu X. Wiele wyborów dialogowych, jeśli błędnie podjętych, może prowadzić do złego zakończenia.

Zaraz po zaczęciu gry mamy możliwość zaczęcia jedynie pierwszego rozdziału z pięciu. Ukończenie go powoduje odblokowanie drugiego i tak dalej. Każdy kolejny rozdział staje się trudniejszy i posiada coraz więcej złych zakończeń.

Gra posiada również 10 dodatkowych rozdziałów, które można odblokować spełniwszy określone warunki.

Recenzja


Uniwersum Corpse Party obecnie rozrosło się do niesamowitych rozmiarów. Składa się na nie 7 gier, 4 serie mang oraz dwie serie OVA (w sumie pięć odcinków).

Gra zapewne nie byłaby aż tak godna polecenia, gdyby nie postacie. Każda z 9-ciu osób ma wyraźnie zarysowany charakter i historię. Dzięki temu, że w poszczególnych rozdziałach wcielamy się w różne postacie, poznajemy każdą z osobna i przywiązujemy się do nich. Jedynie co może irytować, to częste krzyki dziewcząt, które świdrują bębenki. Z drugiej strony ciężko się im dziwić. Czternastolatki zamknięte w śmiertelnej pułapce zapewne nigdy nie widziały trupa, a na te natykamy się co kilka metrów. Do tego jeszcze wszędobylskie duchy, które częściej stanowią zagrożenie niż wykazują chęć pomocy. Dzieciaki do tej pory raczej walczyły o dobre oceny na egzaminach i zdobycie uznania wśród rówieśników niż o życie.

Co  tylko sprawia, że postacie stają się jeszcze ciekawsze. Każda z nich nieco inaczej reaguje na sytuację. Najbardziej jestem wdzięczna za inteligentne postacie męskie: Satoshi, bojaźliwy młokos, pod wpływem poczucia odpowiedzialności za życie swojej młodszej siostry Yuki, staje się zawzięty, o woli nie do złamania strachem; tymczasem Yoshiki z gówniarza zmienia się w silnego, młodego mężczyznę, kiedy po raz pierwszy zrozumiał, co niesie odpowiedzialność za przyjaciół.

Narracja prowadzona jest płynnie, nie ma dłużyzn, a każda scena jest istotna. Pozwala to zrozumieć postacie i ich przemianę. Zwroty akcji następują w odpowiednich momentach i są dobrze przemyślane. Złe zakończenia napisane są na tyle dobrze, że ciarki przechodzą po plecach. Wątki romantyczne są potraktowane dość szkicowo. Na szczęście, w końcu to horror. Co do elementów, które mają straszyć – napięcie tworzy się głównie pod wpływem paranoi gracza. Pod koniec bałam się czegokolwiek dotykać, żeby nie musieć przechodzić rozdziału od początku. Jest też kilka istotnych momentów, gdzie liczy się zmieszczenie w limicie czasowym.

Jedyne, co irytuje, to rzadka możliwość zapisywania postępu w grze oraz brak opcji opuszczenia przeczytanego już wcześniej tekstu.

 

Podsumowanie


Corpse Party: Blood Covered jest grą przygodową z dobrze przemyślaną historią, ciekawymi postaciami oraz odpowiednim poziomem trudności, dzięki czemu kończy się ją zanim zdąży się znudzić.

Dla kogo?

Dla fanów horroru. Dla fanów małych dziewczynek. Dla fanów przygodówek. Dla wszystkich, którzy lubią zwyciężać swoje strachy.

Ocena: 8/10 (bardzo dobre)

Przydatne linki


Corpse Party wikia(en).

Artykuł w Wikipedii(en).

Walkthrough(en), który będzie bardziej zrozumiały, jeśli wykorzystacie moje mapy(poniżej).

!!UWAGA SPOILER!!

Mapy Heavenly Host Elementary School

 

corpse party (psp) school map second wingcorpse party (psp) school map main buliding 3 floorcorpse party (psp) school map main building 2 floorcorpse party (psp) school map main building 1 floor

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: